Genital Estetik

Kadınlarda vajina ya da cinsel organların estetiği günümüzde kadın genital kozmetik cerrahi tekniklerinin gelişmesi ve bu konuya olan ilginin artması nedeniyle yeni bir boyut kazanmıştır. Vajina estetiği ve vaginal estetik operasyonlar; her yaştan kadını ilgilendirmesine rağmen; çekinme, utanma, muayene olamama, bilgi edinememe, konu hakkında çözüm olmayacağını düşünme gibi nedenlerden dolayı hep arka planda kalmış bir konudur. Ama son yıllarda özellikle batılı ülkelerde kadınlar arasında artan bir popularite kazanmaktadır.

Vajinal estetik operasyonlar, hem estetik açıdan görünüşü düzeltmek, ilişki sırasında cinsel hazzı arttırmak hem de hastanın psikolojik durumunu düzeltmek amacıyla yapılmaktadır. Kadın genital kozmetik cerrahi kadınların isteklerine göre şekillenmiş ve labia minoraların (iç-küçük dudak) neredeyse görülemeyecek kadar ince ve vajina girişinin oldukça dar olduğu ‘Barbie bebek görünümü’ adı verilen bir görünüme ulaşmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla labia majora (dış-büyük dudak) takviyesi veya küçültmesi, labia minora (iç- küçük dudak) küçültme, lazerle labial renk açma, vajinal daraltma gibi cerrahi tekniklerin biri veya birkaçı birlikte uygulanır.
Labia majora ve minoranın büyüklüğü ve sarkmaları en sık rastlanan genital estetik sorunlardan biridir. Bu sorun iç dudaklarda dış dudaklara nazaran daha fazla görülmektedir. İşte bu büyüklük ve sarkmanın ameliyatla düzeltilme işlemine “labioplasti-labiaplasti” adı verilir. Küçük dudaklar (labia majora), büyük dudakların arasında ince deri kıvrımı şeklinde uzanır. Önde ortada birleşerek klitorisi bir kılıf gibi örterler. Küçük dudaklar önde daha belirginken, arkaya doğru küçülür ve belli belirsiz bir kıvrım haline gelir. Bazı kadınlarda iç dudakların dış dudaklardan dışarı sarkacak şekilde uzun ve büyük olması çoğu zaman tıbben önemli bir sorun yaratmaz, ancak aşırı nemlilik ve ıslaklığa yol açarak bazen akıntı ve kaşıntıya yol açabilir. Bu durum estetik olarak görünümü bozabilir. Doğuştan var olan, doğumdan sonra ya da aşırı kilo alıp verme sonucu da oluşabilen bu durum kadının cinsel yaşamını ve psikolojik durumunu bozabilir. Ergenlikte bu dudakların normalden iri, sarkık ve asimetrik olması, genç kızların dış genital organlarına bakmaya bile çekinmelerine, ileride cinselliği yaşayamayacakları düşüncesine sebep olabilir. Normalden büyük olan dudaklar, ağrılı cinsel ilişkiye yol açabilir. Ayrıca çoğu hastanın mayo, bikini veya dar pantolon giymekten kaçınmasına sebep olabilir. Bu ameliyat evli-bekar, doğum yapmış-yapmamış herkese uygulanabilir. Bu ameliyatın kızlık zarına zarar vermesi ihtimali yoktur. Lokal veya genel anestezi altında, ameliyathane koşullarında küçük (iç) dudaklar olması gerektiği kadar küçültülebilir. İç dudaklar kendiliğinden eriyen dikişlerle onarıldığı için daha sonra dikiş alma işlemi gerektirmez. Sonrasında ise çoğu zaman pansuman işlemine gerek kalmadan, ameliyat bölgesine hastanın kendisi tarafından antiseptik sıvılar veya antibiyotikli pomatlar sürülmesi yeterli olmaktadır. Hasta ameliyattan sonraki gün günlük yaşantısına devam edebilir. Dikişlerin erimesi ve ameliyat yerinin iyileşmesi genellikle bir haftada tamamlanır. Yaklaşık 1 ay sonra hiçbir ameliyat izi kalmadan iyileşme sağlanmış olur ve ameliyat yapıldığının anlaşılması mümkün değildir. Ameliyatın orgazm olmaya, gebe kalmaya ve doğum yapmaya, idrar yapmaya herhangi bir zararı veya engeli yoktur.

Bazen dış dudaklar (labium majus) yapısal olarak normalden uzun ve geniş olabilir, cinsel ilişki sırasında labiumlar gerilerek ağrıya yol açabilir. Bu durumda tedavi ve kozmetik amaçlı olarak operasyon ile labiumlar normal boyutlarına indirilebilir.

Vajina daraltma ameliyatı labiaplastiden sonra 2. En sık uygulanan genital kozmetik ameliyattır.
Vajinal genişlik, çiftler arasında cinsel sorunlara yol açabilir. Bu durum yapısal olarak olabildiği gibi yaşlanmaya bağlı veya normal doğum yapan kadınlarda doğum kesisine (epizyotomi) ya da kontrolsüz doğuma bağlı olarak meydana gelebilir. . Epizyotomi, doğum dikiş izlerinin kötü iyileşmesi veya açık kalması sonucu gelişen bir doku sorunudur. Vajinal estetiğin bozulmasına da neden olur. Bu bozuk doku, hastanın eline sert ve düzensiz bir doku alanı olarak gelir. Bu durum, cinsel birliktelikte ağrıya ve cinsel tatminsizliğe yol açabilir. Vajinal daraltma; vajina bölgesinde sarkıp genişleyen dokuların tamamen çıkarılması ve gençleştirilmesi ameliyatıdır, beğenilmeyen görüntüyü düzeltmeyi ve vajinanın çapını daraltarak cinsel ilişkide zevk alma düzeyini ve psikolojik durumu düzeltmeyi amaçlar.
Kadın genital kozmetik ameliyatlar arasında önemli bir yeri olan vajina daraltma ya da vajina yenileme operasyonunda cerrahi olarak vajina daraltılır, gevşemiş olan kaslar dikilerek daha gergin ve sıkı hale getirilir. Ameliyat bölgesel uyuşturma, sedasyon veya genel anestezi altında yapılabilir. Bölgesel uyuşturma ve sedasyon anestezi ile yapıldığında hiçbir ağrı duyulmamaktadır. Birkaç gün içinde normal yaşantıya dönülebilmekte ve dokuların  iyileşmesi bir haftada olmaktadır. Ameliyatta kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alma sorunu yoktur. Cinsel yaşantı ise ancak 4-6 hafta sonra başlayabilmektedir.
Geleneksel cerrahi uygulamalar dışında lazer teknolojileri uygulanarak da vajina daraltılıp vajinal yenilenme sağlanabilir. Bu uygulama etkinliği yüksek minimal cerrahi bir uygulamadır. Ağrılı cinsel ilişkiden yakınan, epizyotomi veya geçirilmiş vajinal cerrahilere bağlı oluşmuş skar dokusu (dikiş izi) olan kadınlara, menopozdaki hormonal değişimlere veya yaşa bağlı oluşan vajinal atrofi sonucu his kaybı yaşayan kadınlara da önerilmektedir. Lazer tedavi seansları 10-20 dk sürmekte ve hasta seans sonrası günlük hayatına devam edebilmektedir. Bununla birlikte; bu prosedürün güvenliği hala şüphelidir. Lazer enerjisinin rektum, mesane, üretra gibi komşu organlar üzerine etkileri bilinmemektedir.Etki süresini bul yaz
Vajina genişletme operasyonlarına, daraltma operasyonlarına göre daha az gerek duyulmaktadır. Doğuştan ya da sonradan gelişen nedenlerle olan vajina darlıklarında ameliyatla genişletme yapmak da mümkündür.
G noktası büyütme; kozmetik amaçlı değil ama cinsel hazzı artırmak amaçlı yapılan kadın kozmetik cerrahi içinde sayılan bir uygulamadır. “G Shot” yani “G Noktası” kadınların klitoris haricinde uyarıldıkları vajina içindeki bir alandır. Kadınların 2 farklı alanda haz merkezlerinin olduğunu biliyoruz. Birincisi, üretra ağzının hemen üzerinde bulunan klitoris, ikincisi ise vajen girişinin 5-6 cm içerisinde ve ortalama 3 cm genişliğinde ön duvarda bulunan G noktası alanıdır. Bu alanın G noktası olarak ifade edilmesinin sebebi, bölgenin varlığını ilk olarak Dr. Ernest Grafenberg’in “erojen bölge” olarak 1950’de bilimsel makale olarak yayınlanmasıdır. G noktası yapısal olarak biraz pürüzlü bir alandır ve ilişki sırasında uyarıldıkça kabarır ve cinsellikten alınan zevk fazlalaşır. Bu erojen bölgenin dolgu maddesi ile bir miktar şişirilmesi ise, sürtünmenin etkisini ve alınan hazzı artırır. Lokal anestezi altında 1-2 dakika süren operasyonun 6 ay sonra tekrar edilmesi gerekir. Hastalar aynı gün aktivitelerine, ertesi gün cinsel birlikteliklerine devam edebilirler.

Op Dr Selma Nihan Karakaya Çoban

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Whatsapp
Call Now Button